W niedzielę 30 stycznia odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Przejrzyj na oczy”. Tym razem zbieramy na specjalistyczny sprzęt dla szpitali, który zostanie przekazany do oddziałów okulistyki w całej Polsce.

Rok temu fundacja prowadzona przez Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Łącznie udało się zgromadzić ponad 210 813 830 złotych i pobić kolejny rekord. W tym roku jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prowadzona będzie z myślą o oddziałach okulistyki w całej Polsce.

Jak czytamy na stronie internetowej Orkiestry - „oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.”

30. Finał - co między innymi będzie kupować WOŚP?
- angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
- oftalmoskopy do badania dna oka  
- lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
- tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
- synoptofory do pomiaru kąta zeza
- urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
- tomografia dna oka
- mikroskopy
- stoły operacyjneJak co roku w akcję WOŚP włącza się również Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lesku. Leski finał potrwa dwa dni - 29 i 30 grudnia. I tym razem przygotowano moc atrakcji, które rozgrzeją serca mieszkańców naszej gminy oraz 25 wolontariuszy, którzy będą kwestować na ulicach naszego miasta.

- Jubileuszowy 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lesku nie mógłby się odbyć bez licznych atrakcji dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki współpracy sztabu z lokalnymi przedsiębiorcami i pozytywnie nakręconymi na pomaganie mieszkańcami, w gminie Lesko przez dwa dni - 29-30 stycznia 2022, odbywać się będą wydarzenia sportowo-rekreacyjno-artystyczne - informuje Dawid Lipka, szef leskiego Sztabu WOŚP. - Zapraszamy wszystkich do wspólnego grania z Orkiestrą dla zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci.

Jak informują organizatorzy tegoroczny finał to m.in.: aukcje, występy taneczne, kiermasze czy Turniej Piłki Halowej grup dziecięcych i OPEN o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko, który odbędzie się 29 stycznia w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Lesku.

Dodatkowo wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do wspólnego grania, zapraszamy 29 stycznia na Aktywną Sobotę z WOŚP w Pensjonacie Gawra w Łączkach, gdzie będzie można wziąć udział w zajęciach jogi, morsowaniu w Sanie, sesjach zdjęciowych, porozmawiać z dietetykiem i trenerem personalnym, wziąć udział w konsultacjach z wizażystką i warsztatach Bachaty. Na zakończenie czeka na was after party z Zumba Team i DJ Beatsterem.Również 29 stycznia w Osadzie Podróżnika w Hoczwi odbędzie się Dancing z DJ Klaudią, a organizatorzy gwarantują doskonałą zabawę przy największych światowych hitach muzycznych.

W zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry jak co roku włączyły się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy z naszej gminy. Wśród osób, które przekazały na aukcję vouchery znaleźli się zaprzyjaźnieni okoliczni przedsiębiorcy i artyści, a wśród nich m.in.: @Imbir pizzeria & pub Lesko, HOTEL Karino SPA, Galeria Wojtkowa 26 - U Żmija, Beata Fotografuje, Karolina Rabicka - fotografia rodzinna i dziecięca, Domek Rajskie, Wataha Paintball Paintball, Willa Zdrojowa w Polańczyku oraz Maciej Gliwski - lek. stomatolog.

Przekazane przez dobroczyńców vouchery będzie można wylicytować 30 stycznia w Sali Konferencyjnej UMiG Lesko przy ul. Parkowej 1. Dodatkowo 30 stycznia w urzędzie czekać na Was będzie kiermasz, koncerty i występ Bieszczadzkich Żabek.
Wszystkie wydarzenia odbędą się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Organizatorzy tegorocznego Finału WOŚ dziękują partnerom za współpracę w organizacji imprez oraz darczyńcom za przekazanie środków finansowych i przedmiotów na licytacje. Macie WIELKIE SERCA!!

Gramy z WOŚP do końca świata i jeden dzień dłużej!

Zanim orkiestrowi wolontariusze rozpoczną kwestować na ulicach, każdy z Was może wspomóc zbiórkę 30. Finału odwiedzając leski basen i urząd gminy, gdzie stoją sztabowe puszki stacjonarne. Dodatkowo już teraz można dorzucać się do wirtualnej skarbonki, którą przygotował leski sztab WOŚP - https://eskarbonka.wosp.org.pl/46482h

Szczegóły licytacji znajdziecie na Facebooku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Sztab Lesko - https://www.facebook.com/wosplesko

Przypomnijmy, że pierwszy w historii Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. Pierwsza zbiórka dotyczyła chorób serca, a łączna zebrana kwota wyniosła nieco ponad 2 mln zł.

TEKST: RED