fot. arch.pryw. rodziny Wojtas

Uczeń Szkoły Podstawowej w Lesku Franek Wojtas, znalazł się wśród uczestników Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej  – Szukamy Następców Mistrza Lotos Cup w Szczyrku.  Nasz skoczek zapowiada, że nadal będzie szlifował formę i niebawem zobaczymy go na kolejnych zawodach.

Franek Wojtas jest uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej w Lesku. Ma wiele zainteresowań. Lubi grać w szachy i w piłkę nożną. Ale aktualnie najwięcej serca wkłada w jazdę na nartach i skoki narciarskie.

– Należę do Zagórskiego Klubu Narciarskiego „Sokół” w Zagórzu. Lubię treningi, które odbywają się na skoczni w Zagórzu, pod bystrym okiem trenera Michała Milczanowskiego. Trenujemy kilka razy w tygodniu – mówi Franek i dodaje, że wraz z innymi zawodnikami na zawody jeżdżą do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.
Franciszek Wojtas uprawia skoki narciarskiej od siódmego roku życia, czyli od 2017 r. Na początku ćwiczył na małej skoczni HS 10, by następnie przejście na HS 20, a od dwóch lat ćwiczy na największej skoczni w Zagórzu – HS 40. Obecnie zawodnicy mogą trenować praktycznie przez cały rok, w lecie na skoczniach pokrytych specjalnym igielitem, a w zimie na śniegu.

Franciszek uczestniczył już w wielu letnich i zimowych zawodach i turniejach skoków narciarskich, m.in. w Zagórzu, Wiśle, Chochołowie czy w Szczyrku. Rywalizował ze skoczkami z czołowych polskich klubów narciarskich: Evenement Zakopane, WSS Wisła, RutkowSki Zakopane, LZS SSR Szczyrk. Najlepsze wyniki osiągnął podczas ostatniej zimowej edycji z cyklu Szukamy Następców Mistrza  Lotos Cup, której wychowankami są m.in.: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamila Karpiel, Anna Twardosz, Aleksander Zniszczoł czy Klemens Murańka.

Podczas tych zawodów Franek zajął wysokie 20. miejsce, na 60 skoczków z całej Polski, którzy startowali w tej rywalizacji. Jest to duże osiągnięcie zawodnika z zagórskiego klubu, zważywszy na gorsze warunki do trenowania w stosunku do rówieśników z Wisły lub z Zakopanego.

Franek zapewnia, że się nie poddaje i wciąż szlifuje formę na obiektach Zakucie w Zagórzu. Latem po raz pierwszy zaliczył udane skoki na HS 77 w Szczyrku i zgodnie ze swoją kategorią wiekową, będzie uczestniczyć w zawodach na tej skoczni.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za starty w kolejnych zawodach!

TEKST: oprac. P.B.