Dziś (3 marca) wyjedzie z Krościenka pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy. Linia kolejowa została odróżniona na odcinku Uherce - granica państwa. Pociągi dojadą do Tarnowa skąd uchodźcy dotrą do miejsc docelowych w innych województwach.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, nieeksploatowana na odcinku Uherce - granica państwa linia kolejowa 108 została w pełni uruchomiona i przeznaczona do specjalnych transportów dla uchodźców z Ukrainy. Do przewozu Ukraińców z Krościenka Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Przewozy będzie realizować spółka POLREGIO, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity.

Inicjatywa, aby linią kolejową wozić uchodźców wyszła od Samorządu Województwa Podkarpackiego. Dzięki współpracy z przedstawicielami kolejowych spółek udało się ją w pełni przygotować do tego zadania i od 3 marca ruszają nią specjalne pociągi, które przetransportują w głąb kraju ukraińskich uchodźców.

- Chcieliśmy jako samorząd województwa odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby i zaangażować się w transport uchodźców z przejścia granicznego w Krościenku, aby dowieźć ich bezpiecznie w głąb kraju, stąd nasza inicjatywa, aby uruchomić to połączenie kolejowe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców.

- Dwa z nich są własnością samorządu województwa a trzeci realizuje dla nas połączenia regionalne. Wszystkie trafią do dyspozycji wojewody podkarpackiego, aby mogły być wykorzystane do przewożenia osób uciekających z Ukrainy. Możemy to zrobić, gdyż mamy rezerwę pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Pojazdy szynowe, które stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwolą zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu. Nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.

Przekazane do transportu Ukraińców pojazdy szynowe to EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

Do akcji transportu uchodźców koleją włączyły się również następujące urzędy marszałkowskie: małopolski, śląski, dolnośląski, świętokrzyski, które oddają do dyspozycji kolejowych spółek POLREGIO i Intercity swoje tabory.

Pociąg najpierw pojedzie z Zagórza do Krościenka – wyjazd z Zagórza o godz. 11:35.
Wyjazd z Krościenka z uchodźcami jest zaplanowany na godz. 13:50.
Po drodze ok. godz. 14:15 pociąg zatrzyma się w Ustrzykach Dolnych, aby zabrać stamtąd uchodźców i pojedzie dalej w kierunku Tarnowa.

TEKST: BP UMWP
ZDJĘCIE: ANNA MAGDA BP UMWP