ZUS przypomina, że z bonu turystycznego można skorzystać do końca września tego roku. W naszym województwie do wykorzystania jest ponad 231 tys. bonów turystycznych, z czego aktywowanych zostało 176 tys. Na Podkarpaciu można z niego skorzystać w 1372 miejscach, a w całym kraju - w ponad 30 tys.

Na Podkarpaciu liczba bonów to ponad 231 tys., z czego aktywowano ich dotychczas 176 tys., a całkowicie wykorzystano 77,5 tys. Nadal ponad 54 tys. bonów nie zostało aktywowanych. - Bon jest ważny do końca września 2022 roku. Można z niego skorzystać przez cały rok w podmiotach turystycznych na terenie całego kraju. Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia zrealizowali płatności bonami na 109 mln zł – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie w menu bocznym - Polski Bon Turystyczny. Aby aktywować bon należy  podać swój aktualny adres e mail oraz numer telefonu komórkowego. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

Bonem zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Bonem można zapłacić do 30 września 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacimy za usługę za pomocą bonu, możemy z niej skorzystać po tym terminie. Więcej informacji na temat na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS. Można także skontaktować się z nami dzwoniąc na infolinię w sprawie bonu turystycznego – nr tel. 22 11 22 111.

TEKST: Mat. Pras. ZUS