fot. arch. pryw. Joanny Szpak

Rosną skrzydła u ramion, gdy słyszy się o młodych, twórczych i kreatywnych osobach mieszkających w Lesku. Taką właśnie osobą jest Joanna Szpak, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lesku, która nie tak dawno wydała swoją pierwszą powieść pt. „Nie bez powodu.”

Książka jest opowieścią o niepełnosprawnym chłopaku, który porusza się za pomocą kijków. Przedstawia jego codzienne zmagania, przemyślenia, problemy oraz uczucia. Patryk, czyli główny bohater, często jest dyskryminowany przez otoczenie. Czuje się gorszy od innych i osamotniony. Jego pasją są konie, dzięki którym może zwiedzać miejsca, do których nigdy nie dotarłby na własnych nogach. W gimnazjum poznaje Kaję i zaczyna ich łączyć szczególna więź. Dziewczyna staje się jego przyjaciółką, przy której w końcu może być prawdziwym sobą. Nawzajem stanowią dla siebie oparcie.

Skąd u Joanny zacięcie pisarskie? Otóż ta młoda, kreatywna dziewczyna, pisze odkąd ukończyła 16 lat. Wszystko zaczęło się od udziału w konkursie literackim w trzeciej klasie gimnazjum, w którym musiała stworzyć krótkie opowiadanie. Później postanowiła napisać powieść „Nie bez powodu”. Jest to jej druga próba pisarska, jednak pierwsza nie ujrzała jeszcze światła dziennego, gdyż nie została wydana. Tak więc książka o której piszemy i do której przeczytania bardzo czytelników zapraszamy, jest debiutem autorskim Joanny Szpak, młodej mieszkanki Leska.

Na pytanie zadane przez redakcję Echa Bieszczadów, skąd pomysł na napisanie powieści, odpowiada: „Od podstawówki lubiłam czytać książki. Później pojawiła się chęć spróbowania swoich sił jako pisarka. Inspiracją do napisania powieści „Nie bez powodu”, był mój niepełnosprawny przyjaciel Karol. Prowadziliśmy długie rozmowy, podczas których poruszaliśmy temat jego codziennych zmagań. Pozytywna postawa Karola do życia, jego życzliwość oraz dobroć dały mi dużo do myślenia.  Uświadomiły mi, że mimo różnych komplikacji w życiu, każdego dnia, trzeba się uśmiechać i realizować swoje pasje. Pisząc tę książkę, chciałam zwrócić uwagę na problem niepełnosprawności,
gdyż tak naprawdę niewiele się o tym mówi. Ludzie często boją się „inności” i nawet nie próbują poznać człowieka odmiennego od nich.”

(fot. arch. pryw. Joanny Szpak)

Joanna wzięła na siebie również ciężar promocji swojej książki, rozwiesiła w Lesku kilka plakatów, informuje o swojej powieści na Instagramie i Facebooku, planuje również, po ustaniu obostrzeń wynikłych z covid, zorganizować spotkanie autorskie.

Jest to ogromnie budujące, że tak młoda osoba podjęła się wydania powieści, a na dodatek porusza w nim bardzo ważny aspekt życia społecznego jakim jest niepełnosprawność.

Książkę można kupić na stronie wydawnictwa Novae Res oraz w księgarniach internetowych: Świat Książki, Tania Książka, Empik lub też po prostu bezpośrednio od autorki z jej autografem. Wkrótce książka pojawi się również w wydawnictwie Bosz.

TEKST: GK