(Grafika: Muzeum POLIN)

W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN 78. rocznicę wybuchu powstania dedykuje kobietom warszawskiego getta i przywraca ich pamięć. Ze względu na pandemię z tej okazji organizuje wirtualną akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której przyłącza się też leska Biblioteka Publiczna.

„19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.” - czytamy na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Obchody tegorocznej rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie z powodu pandemii odbędą się przede wszystkim zdalnie. Do obchodów 78. rocznicy przyłączyło się również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ze strony internetowej muzeum już teraz można pobrać szablon do samodzielnego złożenia żonkila. Szkołom i bibliotekom będą udostępnione materiały edukacyjne.

Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu. Tegoroczną rocznicę POLIN dedykuje kobietom warszawskiego getta i po to by przywrócić ich pamięć. W tym roku otrzymują one honorowe miejsce w opowieści o powstaniu w warszawskim getcie.

- W ramach akcji Żonkile udostępniamy przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN program obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim -mówi Maria Petka-Fundanicz, dyrektor Biblioteki Publicznej w Lesku. - Zachęcamy do obejrzenia filmów i koncertów online. Dodatkowo, każdy czytelnik, który odwiedzi bibliotekę 19 kwietnia otrzyma wykonany przez bibliotekarzy żonkil - symbol powstania w getcie warszawskim.

(Grafika: BiMBP Lesko)

 

Program wydarzeń 18 kwietnia:
11.00 -  Facebook Muzeum POLIN, serwis YouTubeJosimowe koraliki"
Koncert przyjazny sensorycznie przypominający postać Josimy Feldschuh – młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta.

18:00 - dyskusja na żywo na stronie Facebook Muzeum POLIN - "Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle"
Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg porozmawiają o kobietach walczących w powstaniu w getcie warszawskim.

Program obchodów 19 kwietnia 2021:
8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu „Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

9:30 - premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.

11:00 - premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.

12:00 - transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
O 12.00 - w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny

15:00 - W sukience i mundurze - filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube

18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli" - Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN

20:30 "Córki, matki, robotnice" - Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube