Do 10 maja trwać będą patrole Straży Leśnej mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom pojawiającym się w okresie tzw. majówki. W tym czasie nasila się zagrożenie pożarami i przypadkami bezprawnego korzystania z lasu, w tym nieuprawnionego wjazdu na tereny leśne.

Leśne patrole w ramach Akcji „Majówka-21” pojawią się na szlakach turystycznych i w miejscach parkingowych.

- Będziemy też zwracać uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, bo spodziewamy się wzmożonego ruchu na szczególnie atrakcyjnych obszarach –  mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. - Wielokrotnie podczas poprzednich takich akcji mieliśmy też możliwość pomagania ludziom, którzy zgubili się w lesie.

We współpracy z Policją, Strażą Rybacką i Strażą Graniczną przeprowadzane będą patrole w miejscach, gdzie dochodziło do nielegalnych rajdów samochodów terenowych i motocrossów.

W ostatnich dniach doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierowców pojazdów terenowych. W niedzielę 25 kwietnia strażnik leśny z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne został potrącony podczas próby zatrzymania kierowcy quada, doznając urazu ręki. Oprócz tego quada szlakiem poruszał się drugi taki pojazd oraz trzy motory crossowe. Pojazdy nie miały tablic rejestracyjnych, kierujący byli w kaskach, co uniemożliwiało identyfikację. Zdarzenie miało miejsce na szlaku turystycznym w leśnictwie Ustjanowa. Sprawę, wraz z nagraniem zdarzenia z kamery interwencyjnej, przekazano do  Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Również w miniony weekend, w wyniku wspólnej akcji Straży Leśnej z Nadleśnictwa Kołaczyce i Nadleśnictwa Strzyżów, zatrzymano dwóch kierowców quadów nielegalnie poruszających się po terenach leśnych. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 1000 zł za kumulację wykroczeń.

Tekst: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: arch. Straży Leśnej