W Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Święto było również okazją do nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy leskiej komendy.

We wtorek 4 maja, w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku, odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą świętą, w Kościele Parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lesku.Kolejną częścią uroczystości był apel przed budynkiem Komendy Powiatowej PSP w Lesku, podczas którego odczytane zostały wyciągi z rozkazów personalnych w sprawie nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy:

Nominację na stopień starszego kapitana otrzymał: kpt. Marek Wdowin.

Nominację na stopień kapitana otrzymali: mł. kpt. Dawid Osenkowski oraz mł. kpt. Tomasz Sykut.

Nominację na stopień aspiranta sztabowego otrzymał: st. asp. Bogusław Faluszczak.

Nominację na stopień aspiranta otrzymali: mł. asp. Marcin Penar oraz mł. asp. Mikołaj Zielski.

Nominację na stopień starszego ogniomistrza otrzymał: ogn. Mariusz Gnap.

Nominację na stopień ogniomistrza otrzymali: mł. ogn. Jacek Bentkowski, mł. ogn. Paweł Bereżański, mł. ogn. Wojciech Łuczejko oraz mł. ogn. Wojciech Piątkowski.

Nominację na stopień starszego sekcyjnego otrzymali: sekc. Kamil Janowski, sekc. Dawid Leicht oraz sekc. Szymon Tkacz.

Nominację na stopień sekcyjnego otrzymali: str. Tomasz Januszczak oraz str. Gabriel Kuncewicz.

Nominację na stopień starszego strażaka otrzymali: str. Łukasz Orłowski oraz str. Damian Krajewski.Międzynarodowy Dzień Strażaka powstał dzięki inicjatywie australijskiego strażaka J. J. Edmondsona z Melbourne. Chciał on w ten sposób uczcić zmarłych 2 grudnia 1998 roku w Linton pięciu kolegów - strażaków: Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa, którzy zginęli w trakcie akcji ratunkowej.

Po konsultacjach krajowych i międzynarodowych ustalono, że dniem w którym będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka zostanie 4 maja – dzień w którym w Kościele katolickim wspominamy patrona wszystkich strażaków św. Floriana.

W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe od 2003 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

TEKST: źródło: KP PSP LESKO, Wikipedia
ZDJĘCIA: KP PSP LESKO sekc. Gracjan Dżugan